صفحه عرفان سلامت را در اینستاگرام دنبال کنید.

تاثیر مطالعه قبل از خواب

تاریخ انتشار : 25 شهریور 1399

کتاب خواندن قبل خواب باعث آرام شدن ، خستگی و خواب آلودگی فرد می شود. این موضوعی غیر طبیعی نیست و دلایل زیادی برای آن وجود دارد. در این یادداشت شما را با این دلایل بیشتر آشنا خواهیم کرد.

کتاب خواندن قبل خواب چرا باعث خستگی و خواب آلودگی می شود؟

آیا شب ها خوابتان نمی برد؟ کتاب خواندن قبل خواب می تواند کمک کند تا آرام تر شوید ، احساس خستگی کنید و زودتر خوابتان ببرد. اگر چه برای خوابیدن این ایده خوبی است اما بسیاری از مردم از این که چرا مطالعه قبل از خواب باعث خستگی و خواب آلودگی می شود تعجب می کنند.

کتاب خواندن قبل خواب شما را آرام می کند

بنیاد ملی خواب توصیه می کند که قبل از خواب حدود یک ساعت مطالعه کنید و یا فعالیت های دیگری انجام دهید که باعث آرام شدن ذهن و بدن شما پس از روزی شلوغ و پر استرس شود. با این حال خواندن از روی صفحه موبایل یا تبلت به هیچ وجه توصیه نمی شود. نور مونیتورها باعث مختل شدن خواب شما خواهد شد.

کتاب خواندن قبل خواب سطح هورمون کورتیزول را پائین می آورد

کورتیزول ، هورمون استرسی است که به تنظیم فشار خون ، قند خون و دیگر فعالیت های بدن کمک میکند ، و بطور طبیعی در زمان افزایش استرس در سطح زیادی ترشح می شود. اما زمانی که سطح کورتیزول بالا بماند ، خواب و خلق و خوی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

کتاب خواندن قبل خواب کمک می کند تا سطح کورتیزول در بدن کاهش پیدا کند و به شما کمک می کند تا خواب آرام تر و بدون استرسی داشته باشید.

کتاب خواندن قبل خواب به کاهش اضطراب کمک می کند

برای افرادی که اضطراب ملایم یا متوسطی دارند ، کتاب خواندن قبل خواب می تواند آرامش آن ها را افزایش دهد و اضطراب فرد را مشغول کردن ذهن به موضوعی دیگر ، تسکین می دهد. به این ترتیب باعث می شود که بتوانید خواب بهتری داشته باشید.

در واقع ، گفته می شود که مطالعه نسبت به گوش کردن به موزیک و نوشیدن چای ، روش بهتر و موثرتری برای کاهش استرس و اضطراب می باشد. همچنین کتاب خواندن قبل خواب فواید بیشتری نیز دارد و می تواند در بخش های دیگر زندگی شما نیز مفید و سودمند باشد.

کتاب خواندن قبل خواب کمک می کند تا از صفحه های نمایش فاصله بگیرید

در مبارزه برای رسیدن به خوابی خوب در طول شب ، عادت های امروزی ما به تماشای تلوزیون و استفاده از گوشی موبایل که دیگر حالت اعتیاد پیدا کرده است ، کمکی به ما نمی کند. نور آبی مصنوعی که از گوشی ها، تلویزیون ها و دیگر وسیله های الکترونیکی چرخه خواب طبیعی بدن را مختل می کند و باعث کاهش مجموع خواب REM می شود.

نور گوشی ها تولید هورمون ملاتونین در بدن را مختل می کنند. ملاتونین ، هورمونی است که خواب و بیداری ما را کنترل کرده و در واقع باعث می شود خوابمان ببرد. استفاده از تکنولوژی قبل از خواب مانند یک محرک عمل کرده و هوشیاری ما را افزایش می دهد و خوابیدن را سخت تر می کند.

حتی اگر شما خیلی به خواب نیاز داشته باشید نور آبی می تواند بدن شما را فریب می دهد و باعث می شود که بیشتر از حد معمول بیدار بمانید.

توجه: این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید

نظر شما :